Все обо всем
Суббота, 27.04.2024, 14:25



Приветствую Вас Гость | RSS
[ Главная ] [ Каталог статей ] [ Регистрация ] [ Вход ]
Меню сайта

Категории раздела
Мои статьи [5665]

Мини-чат
200

Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 27

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Главная » Статьи » Мои статьи

Чому непереможний грип?

Грип, на відміну від "звичайних" простудних риновірусів, здатний викликати так звану пандемію, при якій хвороба охоплює цілі країни і континенти. Втім, в різних регіонах епідемія грипу проходить в певний час, який не змінюється з року в рік. У Північній півкулі — в тому числі в Росії, Європі та США-сезоном грипу вважається період з жовтня по лютий. В Австралії епідемія грипу триває з червня по жовтень, а в Гонконзі — з грудня по березень.

Грипом щороку хворіють сотні мільйонів чоловік, і хоча здається, що хвороба ця майже не небезпечна, щорічно вона забирає до 500 тисяч життів. До появи вакцин (і антибіотиків, якими лікують ускладнення), від грипу масово гинули люди по всьому світу. Найвідоміший випадок — пандемія «іспанки» в 1918 році, під час якої померли 40-50 мільйонів чоловік. До речі, іспанський грип — це штам H1N1, який повернувся як свинячий грип сезону 2009-2010.

Як влаштований вірус грипу
Є три типи вірусів грипу — А, В і С.

Найпоширеніший серед людей — вірус типу А саме він викликає пандемії. На поверхні вірусу грипу А є два білка-гемаглютинін (H) і нейрамінідаза (N). Залежно від їх поєднань вірус типу а розділяється на штами — наприклад, H1N1 або H3N2. Науці відомо 18 типів гемаглютиніну, 11 типів нейрамінідази і 198 їх можливих поєднань (тільки уявіть, які величезні у вірусу можливості змінюватися відповідно до навколишнього середовища!). При цьому за весь час спостережень фіксувалося всього 11 штамів грипу типу А:

У боротьбі з грипом та іншими хворобами допоможе сайт Med-Pravda, тут можна знайти всю необхідну інформацію про хвороби та їх лікування. Наприклад, проти грипу можна застосувати Инфлюцид.

H1N1 (»іспанка "1918-1920 рр. та" свинячий грип " 2009-2010 рр.)
H2N2 («азіатський грип» 1950-х)
H3N2 («гонконгський грип» 1960-х)
H5N1 (пташиний грип середини 2000-х)
H7N7 (епізоотичний грип)
H1N2 (пандемічний для людини і свиней)
Інші рідкісні штами — H9N2, H7N2, H7N3, H5N2 і H10N7.
Грип типу В не має пандемічного потенціалу, але також може викликати спалахи захворювання і епідемії. У грипу В всього два підтипи-B / Ямагата і B / Вікторія.

Нарешті, вірус типу С зустрічається досить рідко і викликає невеликі спалахи грипу у обмеженого кола людей.

Вірус грипу A/H1N1  Visual Science, 2012. За участю Dr. Martín - Benito, Spanish National Centre for Biotechnology

Віруси грипу А і В постійно циркулюють по планеті і провокують епідемії у відповідний сезон. При цьому щорічно «вистрілюють» різні штами, тому без адекватної профілактики можна хворіти на грип хоч кожен рік. Припустимо, ваш імунітет підлаштувався до вірусу, яким ви заразилися в 2016 році, — але в новому сезоні він мутував, і новий штам знову представляє загрозу для вас.

Вчені з Глобальної системи епіднагляду за грипом і відповідних заходів ВООЗ постійно спостерігають за тим, які віруси грипу в даний момент циркулюють серед людей, і намагаються передбачити штами, які «очолять» епідемію в наступному сезоні. Ці штами стають основою вакцини.

Щеплення від грипу — єдиний надійний спосіб профілактики. Щороку медики створюють тривалентну вакцину-це означає, що вона може захистити вас від трьох штамів грипу, які передбачила ВООЗ. Вчені рідко помиляються в прогнозах: за 23 сезони спостережень було лише три "промахи" у складі вакцини.

У Росії бажано встигнути зробити щеплення від грипу у вересні-жовтні — це дасть вам імунітет мінімум на півроку, чого достатньо, щоб пережити сезон і не захворіти.

Механізм атаки
Відрізнити грип від звичайної ГРВІ досить просто. При застуді симптоми посилюються поступово: спочатку виникає біль у горлі, потім нежить, може піднятися невелика температура (рідко вище 38,5 ⁰ С). При грипі стан погіршується за лічені години, відразу розвивається сильна лихоманка (до 39-40 ⁰ С), головний біль і ломота в м'язах. При цьому у людини з грипом може взагалі не боліти горло і не бути нежиті — зате зазвичай буває сухий кашель.

Вірус грипу потрапляє в організм через слизові верхніх дихальних шляхів — носа, трахеї, бронхів. Основне його завдання — максимально швидко розмножуватися. Гемаглютинін на поверхні вірусу допомагає йому проникнути всередину клітин. Спеціальні білки М2 створюють канали, через які генетичний матеріал виходить з вірусної частинки і проникає у внутрішню середу клітини, де починає розмножуватися. Потім за допомогою нейрамінідази новостворені віруси виходять з клітин-господарів і продовжують свою руйнівну подорож по організму.

Чи є ліки, які допомагають від грипу
Зазвичай грип проходить протягом тижня сам. З-за того, що щороку вірус мутує, немає ніякого сенсу кожен раз створювати ліки від конкретного штаму — тим більше що організм більшості людей здатний сам перемогти «заразу».

Але для деяких людей, які входять до групи ризику, — маленьких дітей, літніх людей, вагітних жінок і хронічно хворих — грип становить особливу небезпеку: він може викликати важкі ускладнення і навіть призвести до смерті. Такі люди протягом 48 годин після настання симптомів можуть прийняти противірусний засіб — воно полегшить перебіг хвороби і прискорить одужання.

Є дві групи противірусних препаратів, які відносно ефективно борються з вірусом грипу:

Інгібітори нейрамінідази — того самого білка, який розташований на поверхні вірусу і дозволяє йому поширюватися в організмі. До цих ліків відносяться осельтамівір і занамівір, а також перамівір і ланінамівір, ліцензовані в деяких країнах. У Росії доступні препарати «Таміфлю(осельтамівір) і «Реленза» (занамівір). Це найефективніші препарати від грипу, але навіть їх дія дуже обмежена: вони знижують температуру через два дні (без лікування лихоманка зазвичай проходить за три дні), а загальний час хвороби скорочується до 6,5 днів замість тижня.
Блокатори М2-каналів, або адамантани (амантадин і ремантадин), пригнічують дію білка М2 і не дають вірусу розпакувати свій генетичний матеріал. Однак вони куди менш ефективні, ніж попередній тип ліків, - до них у вірусу грипу часто формується стійкість. Наприклад, у поширеного штаму H1N1 резистентність до цього виду противірусних — більше 99%. Так що на сьогоднішній день медики не рекомендують використовувати адамантани для лікування грипу.
А ось ті препарати, які ми традиційно вважаємо «противірусними» — індуктори інтерферону і тому подібні імуномодулятори — не мають доведеної ефективності проти грипу. Ударні дози вітаміну С теж не допоможуть, якщо ви заразилися грипом, — численні дослідження показують, що «аскорбінка» не впливає на тривалість і тяжкість хвороби.

Можливо, вам будуть потрібні додаткові ліки-якщо до грипу приєднається вторинна інфекція. Тривожний симптом:

висока (близько 39⁰С і вище) температура, яка тримається більше трьох днів після початку захворювання
лихоманка, яка спочатку спадає, а на 5-7-й день хвороби повертається
сильний біль в горлі і опухлі мигдалини
біль у вусі
задишка
кашель, який триває більше двох тижнів.
Якщо ви помітили щось з цього — не терпіть, викликайте лікаря.

"Ми щороку боїмося епідемії грипу і все ніяк не можемо його перемогти, тому що грип володіє приголомшливою мінливістю. Чому він може постійно вдосконалювати свій геном? Та тому що він знаходиться в безперервній циркуляції-зараз він у нас, потім в Австралію загляне. То в птахах, то в свинях, то взагалі в тхорах-а потім знову до людей. Жоден інший збудник ГРВІ не вміє так переміщатися від людей до тварин і назад, не викликає таких масштабних епідемій», — пояснює лікар-терапевт, медичний блогер Олексій Водовозов.

У вірусу грипу постійно є масштабний тренувальний «полігон», на якому він відпрацьовує свої нові мутації. Його епідемічний цикл не переривається. Взагалі. Ні на секунду. Це вірус постійно шукає, що не боїться новацій і сміливих креативних рішень-і тому поки непереможний.

Категория: Мои статьи | Добавил: 329 (22.09.2018)
Просмотров: 507 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Block title

Форма входа

  Бесплатный хостинг uCoz